Bitcoin Nedir, Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Dünya borsalarında öyle değişik para çeşitleri var ki, bu paralar herhangi bir kurum tarafından üretilmediği gibi, herhangi bir merkez bankasıyla da ilgisi yok. Fakat bu paralar dünyanın dört bir yanında var ve değerleri inanılmaz bir şekilde yükseliyor, artışı ise asla durdurulamıyor. İşte bu para birimi de yıllardır büyümekte olan ve yavaş yavaş bilinmeye başlayan Bitcoin adlı kripto para birimidir.

Bitcoin Nedir Nasıl Kullanılır?

Bitcoin, sürekli olarak kullanımı artmakta olan bir para birimidir. ‘Bitcoin nedir nasıl kullanılır?’ sorusuna daha net cevap vermek gerekir ise; Bitcoin, 3 Ocak 2009 tarihinde piyasaya sürülmüş ve farklı ödeme yöntemlerinde alternatif yöntem olarak kullanılabilen, bu sayede geniş kullanım alanlarına sahip olan kripto para birimidir. Her ne kadar onlarca altcoin olsa da, bu coinler arasında en çok işlev sahibi olan her zamanki gibi Bitcoin olmuştur.

Bitcoin, Bitcoin sahipleri tarafından birbirleri arasında yapılan bir işleme dönüşmüştür. Her Bitcoin kullanıcısı 2 farklı anahtara sahiptir. İlk anahtar gizli, diğeri ise açık olarak adlandırılabilir. Dijital ortamlarda kullanılmakta olan bu para birimi için gizli anahtar ile kullanıcı özel bilgileri kendisinde saklamaktadır. Açık anahtar ile de herkes tarafından bilinen işlem numarası ve hesap numarası paylaşılmaktadır. Bu sayede kullanıcılar arasında alışveriş gerçekleşirken ortaya herhangi bir sorun çıkmamakta, satıcılar sorun yaşamamaktadır.

Bitcoin ile Nasıl Ödeme Yapılır?

Bitcoin ile ödeme ve transfer yapılması bir hayli değişiktir. ‘Bitcoin ile nasıl ödeme yapılır?’ sorusuna da cevap olarak; Bitcoin kullanılarak ödeme değil, genellikle transfer yapılmaktadır. Çoğu kişi bu transfer yöntemleri sayesinde parasını nakde çevirebilmektedir. İki Bitcoin sahibi birbirlerine Bitcoin adreslerini göndermektedir. Bu adresler üzerinden transfer edilmek istenen Bitcoin miktarları belirlenir. Transfer yapıldığı zaman, alıcı olan kişi bu transferi onaylar. Onayın verilmesinin ardından işlem tüm Bitcoin piyasalarında duyurulur. Bu duyuru binlerce kişiye ulaştığı zaman, işlem ledger adı verilen kayıtlarda tutulur. Bu aşamadan sonra da Bitcoin ödeme olarak adlandırılan transfer işlemi tamamlanmış olur.