Dekorasyon Önerileri

İnsanlar geçmişten bu yana çalıştıkları, zamanını geçirdiği, uyuduğu kısacası bulundukları ortamı beğenilerine uygun olarak daha rahat yaşanılabilir hale getirmek için farklı düzenlemeler yapmış ve süslemiştir.

Eskiye geri dönüp bir baktığımızda dünya üzerinde özgün mimari tasarım ve dekorasyon

Açısından kendini ispatlamış üç medeniyet vardır. İslam medeniyeti(Osmanlı Devleti ağırlıklı olarak),Roma medeniyeti ve Mısır medeniyetidir. Günümüze döndüğümüzde ise diğer alanlardaki gibi dekorasyon alanında da aralıklarla değişiklik gösterdiği için takip edilmesini zorlaştıran moda akımları vardır.

Dekorasyon Nedir?

Dekorasyonun sözlük anlamı dekor yapmak eylemi ve bir yeri süsleme anlamlarına gelir. Dekorasyon kişinin imkânlarını kullanarak ilgi alanlarına ve zevkine uygun olarak çeşitli malzemelerle bulunulan bölgenin de kültürünü göz önüne alarak mekânı rahat, kullanışlı hale getirme ve süslemedir.

Aşağıda derlenen on altı öneri yer alıyor.

Kendin Yap Dekorasyon Önerileri

Elinizde olan veya kullanmayan dantel vb. malzemeleri eskimiş görünümünden veya değişiklik aranılan saksılar için kullanılabilir.

Lamba ya da abajurların sıradan görüntüsünden sıkılanlar için çıktısı alınan bir resim abajur şapkasına sabitlenebilir.

Keçeden istenilen desende kesilen, iplere tutturulup sonrasında şerit tahtaya sabitlenen dekorasyon fikri başucu, antreler ya da koridorlar için harika dekorasyon fikri olur.

Dondurma çubuklarını istediğiniz renge boyayıp, çubuklarla şekil oluşturursanız yeni tasarımı uygun olduğu düşünülen alana asıp sarktırırsanız mekânınıza değişik bir hava katacaktır.

Cips kutularını derz yapıştırıcısı yardımıyla yapıştırıp çakıl taşlarıyla kaplama işlemini yapıp yeni bir vazo elde edebilirsiniz.

Elinizde bulunan ve kullanılmayan aksesuarları tutkalla kullanılmayan kavanozlara yapıştırıp yeni bir kavanoz tasarımı hazırlanabilirsiniz.

Farklı boy ve büyüklükteki içi dolu veya boş olan çerçeveleri istenilen şekilde asılacak yere yerleştirip ilham köşesi oluşturabilir.

Duvarlara basit bir şekilde estetik ve canlı görünüm kazandırmak için stickerlar kullanılabilir.

Daha cesur olanlar tabak ya da dal parçalarıyla yaratıcılığına göre ilgi çekici görünüm oluşturabilir.

Eski tencereler kullanılacak mekâna uygun kişinin zevkine göre kaplanarak banyo vb. dekoratif sepet olarak kullanılabilir.

Mekânlara uygun olarak aynaların kenar ve köşelerini taş vb. malzemelerle kaplayarak şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

Makyaj fırçalarını makyaj çantalarında aramamak için kullanılmayan fanusu kum vb. doldurup fırçaları batırırsanız değişik ve kullanışlı dekor oluşturursunuz.

Farklı geometrik şekle sahip parçalar odaya hava katabilir.

Aydınlatmanızı mekâna canlı bir görünüm katması için gerçek bitkilerden oluşacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

Kullanılmayan kasaları evinizin mutfağı için asimetrik raf görünümünde yeniden tasarlayabilirsiniz.

Tenis raketlerine uygun büyüklükte ayna yapıştırarak duvar için ilginç dekoratif malzeme hazırlanabilir.