Konkordato Başvurusu Yapan Şirketler

Konkordato diğer adıyla iflas anlaşması borçlarını ödemekte zorluk çeken şirketlerin alacaklılarla yaptıkları anlaşmadır. Bu anlaşma ile haciz tehlikesi altında olan kişiler borçlarını yeniden yapılandırabilirler. Bu yapılandırmaya göre icra ve hukuk mahkemesi yapılan konkordato başvurusunun ardından borçluya 2-3 aylık bir süre tanır. Borçlu verilen süre içinde alacaklıya borcunun %50’lik kısmını ödemelidir. Konkordato başvurusu yapan şirketler şunlardır;

Keskinoğlu 

Uzun yıllardır ayakta kalan Keskinoğlu firması nakit sıkıntısı sebebiyle konkordato başvurusu yaptı. Şirket bu başvurudan sonra birçok işçiyi işinden çıkarmak zorunda kaldı. Şirket yöneticileri ise sahip olduğu birçok mal varlığını satışa çıkardı. Konkordato başvurusunun nedeni ise firmanın ticaret hayatına devam etmek istemesi olmuştur.

Hotiç

Popüler ayakkabı firmalarından biri olan hotiç borçlarını ödemekte zorlandığı için konkordato başvurusu yaptı. Şirketin ceo’su piyasa hareketlerinden oldukça etkilendiklerini ve mali sıkıntılar yaşadıklarını belirtti. Şirket, Türk lirasında meydana gelen aşırı değer kaybının faizleri artırdığını ve firma satışlarını oldukça etkilediğini dile getirerek kar oranlarının da aynı doğrultuda düştüğünü belirtmiştir.

Remoil

Akaryakıt dağıtım firması olan remoil banka kredilerinde mali sorunlar yaşadığı için konkordato başvurusu yaptı. Şirket döviz kurunda ortaya çıkan iniş çıkışların akaryakıt alım maliyetini oldukça etkilediğini belirtti. Remoil’in konkordato başvurusu mahkeme tarafından kabul edildi.

Makro Market

Makro Market bankalara olan borcu nedeniyle konkordato başvurusu yaptı. Şirketin bünyesinde bulunan çalışanların konkordato başvurusu yapmadan önceki zamanda maaşlarını alamadığı kayıtlara geçti. Ankara’da yapımına başlanan firmaya ait büyük inşaat projesi de şirketi mali sıkıntıya soktu. İcra ve hukuk mahkemesi makro market firmasının konkordato başvurusuna karşı tedbir kararı çıkardı.

Aker İnşaat 

1978 yılında kurulan Aker inşaat ticaret ve sanayi a.ş hacizlere karşı koruma talebi amacıyla konkordato başvurusu yaptı. Merkezi Ankara olan yüksek cirolu dev firmanın başvurusu Ankara asliye ticaret mahkemesi tarafından kabul edildi.