İnternet’in hayatımıza girmesiyle birlikte teknolojik gelişmeler büyük bir hızla ilerliyor. Tüm dünyayı saran teknolojik yeniliklere Türkiye’den de büyük katkılar sağlanmakta. Gelişmekte olan ülkeler kategorisinde olan Türkiye, özellikle genç nesillerin bilim ve teknoloji alanında yaptıkları yeniliklerde dünyada adından bahsettiren ülkeler arasında bulunuyor. Teknolojiyi kullanma adına da büyük gelişmeler kaydeden bir ülke olarak Türkiye’deki teknolojik gelişmeler şu başlıklar altında toplanabilir:

 – Üretim sektörü:

Türkiye özellikle otomotiv sektöründe Orta Doğu’nun önde gelen ülkelerinden birisi konumundadır. Otomotiv sektöründeki teknolojik yenilikler, dünya standartları ile eş değer ve ileri düzeyde teknolojilere sahiptir. İmalat sektöründe de yeni teknolojik imkânlar kullanılarak hem ürünlerin hem de üretimin kalitesi arttırılmaktadır. Üretim alanında bulunan yeni teknolojik gelişmeler aynı zamanda Tubitak tarafından da desteklenmekte ve girişimcilere teşvikler verilmektedir. Ağır sanayi ve enerji alanlarında da teknoloji mevcut üretim sistemlerine adapte edilerek süreçler kısaltılıp, daha verimli ve doğaya zarar vermeyecek çözümler üretiliyor.

Son yıllarda özellikle nanoteknoloji ve hibrit alanlarında çalışmalarını yoğunlaştıran Türkiye, emeklerinin karşılığını alacak sonuçları da yavaş yavaş almaya başladı. Türkiye’nin en önemli kurumlarından biri olan Aselsan savunma sanayisine getirmiş olduğu teknolojiler ve yeniliklerle büyük başarılara imza atmaktadır. Oluşturdukları yeni teknolojileri kamuoyu ile paylaşan ve büyük bir gurur yaşatan Aselsan, çalışmalarını büyük bir titizlik içerisinde yürüterek dünyanın önemli firmaları arasına girmeyi başarmıştır.

 – Yazılım ve elektronik:

           Türkiye’deki teknolojik gelişmeler özellikle yazılım alanında oldukça ilerlemiş durumdadır. Ülkemiz yurt dışına yazılım ihraç eden ve yazılım sektöründe adından söz ettiren bir ülke konumuna gelmiştir. Başarılı yazılımcılar yurt dışı fuarlarında yeni ürettikleri yazlım teknolojilerini tanıtmakta ve bu yazılımları tüm dünyaya satmaktadır. Üretimden bireysel kullanıma kadar birçok alanda yazılan yazılımlar hayatı ve iş akışlarını kolaylaştıracak çözümler sunuyor.