Barkod Etiketleri, Çeşit ve Ömürleri

Alıcılar ve satıcılar açısından faydalı bilgileri içeren, aslen yapışkanlı bir kağıt olan etiketler, barkod etiketleri olarak tanımlanmaktadır. Genelde marketler, mağazalar ya da elektronik eşya satıcılarında karşılaşılan barkod etiketler, üzerinde çeşitli sembol ve işaretlerin bulunduğu kağıt esaslı malzemelerdir.

Barkod etiketlerin üzerindeki bilgilerin okunabilmesi maksadıyla barkod okuyucularına ihtiyaç duymaktadırlar. Mağazaların ya da marketlerin duvarlarında bulunan barkod okuyucu cihazlarına ürünün etiket kısmı tutulduğu taktirde, ürünün stok durumu, ürünün menşei ve ürünün fiyatı okuyucu cihazının ekranında görünecektir.

Barkod Etiket Sınıflandırmaları

Barkod etiketleri iki farklı alanda sınıflandırılmaktadır. Kağıt bazlı barkod etiketler ve plastik bazlı barkod etiketler sınıflandırmanın birinci aşamasını meydana getirmektedir. Bu aşama haricinde, barkod etiketleri baskı yöntemlerine göre de ribonlu baskı yapılan ve ribonsuz baskı  yapılan etiketler olarak da sınıflara ayrılmaktadır.

Kağıt bazlı etiketlerin en bilinen çeşitleri, kuşe etiketler, vellum etiketler, lamine termal etiketler ve eco termal etiketlerdir. Lamine termal etiketler, isminden de anlaşılacağı gibi termal etiket sınıfının bir üyesidir. Baskı işlemlerinde ribon kullanımına ihtiyaç duyulmamaktadır. Yüzeyleri pürüzsüz olan bu etiket cinslerinin, etiket yüzeyi üzerinde koruyucu bir tabaka bulunmaktadır.

Eco termal etiketler, üzerlerinde koruyucu tabaka içermeyen, kağıt yüzeylerine termal lamine edilmesi mantığı ile baskı alınan etiket çeşitleridir.

Kuşe etiketler, kağıt bazlı etiket sınıfının en sık kullanılan ve en ekonomik tipleridir. Yüzeyleri yarı parlak ve pürüzsüzdür. Kaliteli baskı alınması açısından tercih edilen etiket cinsleridir.

Vellum etiketler, üzerlerinde pürüzler içeren etiket cinsleridir. Mat görünüme sahip olan etiketlerde, bulunan çukurluklar, etiketin alt kısmına da etki etmektedir. Mat özellikleri sayesinde barkod okuyucuların net görüntü vermesine imkan sağlamaktadır.

Barkod Etiketlerinin Raf Ömürleri

Barkod etiketleri raf ömürleri, dış etkenler göz önüne alınarak daha sağlıklı olarak belirlenmektedir. Su, nem, ısı, ışık, güneş ve sürtünmeler etiket raf ömürlerine etki eden başlıca etkenlerdir. Kağıt bazlı etiketlerin bu etkilere maruz kaldığında, kararmalar ile karşılaştığı ve üzerine yapılan baskıların zaman içerisinde özellikle güneş ve ısının etkisiyle kaybolmaya başlandığı görülmektedir.

Barkod etiketlerinin raf ömürleri, dış etkenlerle temasın kesilmesi sayesinde uzatılabilmektedir.

One thought on “Barkod Etiketleri, Çeşit ve Ömürleri

  1. Arif Tezel

    barkod etiketi depoların vazgeçilmez stok yönetiminde kullanılan bir numaralı araçlar olup son derece teknolojiye yön veren bir metaryel olmuştur.