İstanbulun Plaka Kodu Kaçtır ?

Ülkemiz şehirlere ayrılırken araçların kimlikleri belirlenmesi için rakamsal değerler alfabetik sıralı olarak şehirlerimize verilmiştir. Şuan güncel olarak 81 ilimiz bulunmaktadır ve 81 il araç numarası mevcuttur. A harfi şehrimiz Adana 01 ile başlamaktadır.

Günümüzde değiştirdiğimiz il ölçütünde araçların araç kodlarına aşina oluyoruz. Türkiye il araç kodları veya Türkiye taşıt kodları, ilk iki hanesi 27 Eylül 1962 tarihinde yayımlanan Yönetmelik uyarınca il isimlerinin alfabetik olarak sıralanmasıyla meydana getirilmiştir. Yabancı ülkelerin çoğunda eyalet ismi ya da bulunan il ya da ilçenin baş harfleri ile başlangıçlarda mevcuttur. Yeni tarz araç numaraları Kasım 1962’den itibaren araçlara takılmaya başlamıştır. Daha sonra ilçelerin il olması sebebiyle bazı alfabetik durumlar bozulmuştur. Örneğin 81 Düzce’dir.

İstanbulun Plaka Kodu Kaç

Türkiye’nin en kalabalık kozmopolitan şehri en kalabalık nüfusu ile. Bu koskoca tarih kokan çağdaş her kültürden insanın yaşadığı şehrin İstanbul’un plaka kodu kaçtır? Çoğu insanın rahatlıkla ezberine yer etmiş bu rakam 34’dur. 34 gördüğünüz an aklınıza bu büyük şehrin gelmesi gerekmektedir. Alfabetik olarak sıralanan bu rakamın bir öncesi ve sonrasını bildirmek gerekirse 33 Isparta 35 İzmir’dir. 34 ile başlayanlara verilen ruhsat yerine göre diğer sayıları konumlanmaktadır. 34 AA 0000 gibi.

İstanbulun Plaka Kodu Kaçtır ?Bu rakamı akılda tutmakta oldukça kolay 3 sonra 4 sıralı sayının birleşmesini 7 tepeli şehre giydirmek gibi. Araçlarımızın kimlikleri olana plakların aracın ön yüzü ve arkada yüzünde monte edilmiş şekilde belirlenen son yönetmelikçe monte edilmelidir. Herhangi bir araç numarası kaybında direk polise başvuru yapılması gerekmektedir. Plakasız araç kullanımın cezası vardır. Bu 2017 senesi için belirlenen ceza miktarı 206,50 TL peşin olarak 155 TL’dir. Ayrıca 10 ceza puanı sürücülerden kesilmektedir. Trafik kurallarına uymak ve araç ruhsatını alabilmek için araç numarasının önemi büyüktür. 34 rakam ruhsatlı her araç Marmara Bölgesinin en büyük şehrine aittir. Yeni eklenecek her yeni numara öncekileri de ayrıca etkilemez.